Receptverseny

A Szívünk Napja alkalmából rendezett (T)EGYÜNK A SZÍVÜNKÉRT! Receptversenyre érkezett receptek beküldői közül kiválasztottuk a legjobbakat. A zsűri nem volt egyszerű helyzetben, hiszen több ötletes, egészséges alkotás született a konyhákban, melyekről sok szép kép is készült. Minden ételt a szívünk számára kedvező alapanyagokból és ételkészítési technikával alkottak meg a résztvevők. Érdemes mindet kipróbálni!  A receptek itt olvashatóak.

 

 

Az 1. helyezett: Zsoldos Diána (Kisvárda) receptjei:

 

Szívmelengető sárgarépa-krémleves (4 személyre)

 

Hozzávalók:

500 g sárgarépa

1 fej vöröshagyma

1 db közepes méretű burgonya

2 gerezd fokhagyma

100 ml növényi alapú főzőkrém, vagy ugyanennyi zsírszegény tejszín

1-2 evőkanál méz

1-2 evőkanál (extraszűz) olívaolaj

1 kevés gyömbér vagy gyömbérpor (ízlés szerint)

1 tk fahéj, őrölt kömény, őrölt fehérbors, só

kurkuma (elhagyható, ettől csak még szebb színe és karakteresebb íze lesz a levesnek)

őrölt chilipor (elhagyható, aki nem bírja vagy nem ehet csípőset)

A Feltéthez:

(pirított) tökmag

6-8 szem nachos/fő

néhány csepp chiliolaj (ha csípősen készítjük, ez otthon is elkészíthető, ha az olívaolaj üvegébe teszünk 2-3 egész chilit, természetesen elhagyható annak, aki nem szereti vagy nem ehet csípőset)

 

Elkészítés:

(előkészítés 10 perc, főzés 20-30 perc) Nehézségi fok: könnyű

Nekem ez a kedvenc, saját fejlesztésű levesem. Végtelenül egyszerű sokféleképpen variálható. Ha a tejszínt növényi krémmel helyettesítjük, még laktózmentes is. A sok fűszer miatt elsőre ijesztőnek tűnhet, de nagyon könnyű elkészíteni és megéri. A barátokon át a tinédzser rokonaim is egyaránt imádják. ? Nem kötelező minden extra fűszert használni, de szerettem volna megmutatni azt a receptet, amiben minden van.

A hagymát megpucoljuk, felkockázzuk, és egy edényben, kevés olívaolajon dinszteljük. Hozzáadjuk a szintén kis kockákra vágott répát (nem kell figyelni, hogy szép legyen mert turmixszoljuk majd, viszont minél kisebb annál gyorsabban kész). A répákra tesszük a mézet és azzal pirítjuk kicsit, de vigyázzunk nehogy megégjen. Nem kell túl sokáig. Majd hozzáadjuk a kis kockákra vágott burgonyát is. Ezt nem kell pirítani, csak a sűrűséget adja majd. Ilyenkor hozzáadjuk a fokhagymát is, illetve, ha friss gyömbérrel dolgozunk, akkor azt is. Ezután az egészet felöntjük annyi (lehetőleg meleg) vízzel, amennyi ellepi. Amikor forr, hozzáadjuk a fűszereket: egy kevés só, őrölt fehérbors, egy teáskanál fahéj, őrölt kömény, ízlés szerint chilipor, koriandermag (nekem ettől lesz olyan különleges ez a leves), illetve gyömbérpor (ha nem friss gyömbérrel dolgoztunk). Vigyázzunk velük, mert a végén még lehet majd hozzátenni. Amikor megfőttek a répák, nem pépesre, hanem éppen turmixszolhatóra, akkor levesszük a tűzről és botmixerrel krémesre turmixoljuk. Közben adagoljuk hozzá a növényi krémet vagy tejszínt. Ilyenkor lehet még ízlés szerint adni hozzá a fűszerekből, mivel a krém lágyítja az ízeket. Én ilyenkor adok hozzá egy kis kurkumát is, amitől még intenzívebb színe lesz, és sok jó hatása van. Viszont ennek az ízével vigyázzunk! Egyébként a sima répa színe is tökéletes a kurkuma nélkül is?

Tálaláshoz tökmagot pirítunk, és a leves tetejére pár csepp chiliolajat csepegtetve tálaljuk. Mellé nachost is kínálhatunk, ha mondjuk nem eszünk már mást utána, és laktatóbbat szeretnénk.

 

Csicseriborsóval töltött paprika (2 személyre)

Hozzávalók:

2 db kaliforniai paprika

1 konzerv csicseriborsó (kb 300-400 g attól függ milyen a konzerv és mennyire akarjuk megtömni a paprikákat, lehet száraz is, akkor előző este be kell áztatni)

300 g sűrített paradicsom (ez kb. 2 kis konzerv)

1 zellerszár

2 db nagyobb sárgarépa

1 fej vöröshagyma

1-2 gerezd foghagyma

só, bors

bazsalikom, oregánó, kakukkfű (ízlés szerinti mennyiség, lehet szárított is, ha nincs friss)

olívaolaj

1 tk balzsamecet vagy balzsamecetkrém

100 g fetasajt vagy dán krémfehérsajt

Elkészítés:

(előkészítés 10 perc, szósz: 20-30 perc, sütés: 20-30 perc) Nehézségi fok: könnyű

Először sofritot készítünk, ami a töltelék alapja lesz. Én mindent reszelni szoktam hozzá, vagy aprítógépben aprítani. A vöröshagymát, zellerszárat, répát megpucoljuk és lereszeljük vagy felaprítjuk. Ezután kevés felhevített olívaolajon megdinszteljük ezt a keveréket. Kicsit sózzuk is. Hozzáadjuk a paradicsompürét (készíthetjük rendes paradicsomból is csak az időigényesebb). Ekkor befűszerezzük, hozzáadjuk a foghagymát, borsozzuk, hozzáadjuk az oregánót, bazsalikomot, kakukkfüvet. Ha szükségesnek ítéljük ilyenkor még tovább sózzuk. Ezt a keveréket kb. 20-30 percig rotyogtatjuk, minél tovább annál sűrűbb lesz, ha nagyon sűrű lenne, és úgy gondoljuk nem elég, paradicsomszósszal hígítsuk. Az utolsó 5 percnél hozzáadjuk a leszűrt csicseriborsót és egy tk. balzsamecetkrémet. Ez a savasság miatt kell, jól illik a paradicsomhoz, de elhagyható, ha nincs. Arra figyeljünk, hogy a balzsamecetkrém sűrűbb, intenzívebb és krémesebb mint a sima ecet.

Miközben rotyog, kettévágjuk és kicsumázzuk a paprikákat, ha szükséges pici talpat vágunk az aljukra, hogy megálljanak. Egy tepsit egy kevés növényi olajjal vagy margarinnal kikenünk és a megtöltött paprikákat beletesszük. A tetejükre feta sajtot szórunk és 180-200 fokon 20-30 perc alatt készre sütjük. Én nem szoktam előre megpárolni a paprikákat, mert szerintem úgy jó ha kicsit még roppanós, de aki szeretné megteheti, illetve a tepsibe önthet egy pici vizet, ami segíti a párolódást.

Ha marad, a végén szórhatunk rá friss fetasajtot és zöldfűszereket, így tálaljuk.

Őszi brownie

Hozzávalók:

50 g teljes kiőrlésű liszt és 50 g sima liszt

1 vaníliarúd kikapart magja (vagy vanília esszencia)

150 g eritrit vagy más édesítőszer

3 egész tojás

1 csomag sütőpor

500 g cékla

150 g dió nagyobb darabokra törve

100 g margarin

200 g étcsokoládé (ebben a receptben 65%-os van)

1 evőkanál jó minőségű (hozzáadott cukor nélküli) kakaópor

A tálaláshoz:

friss idénygyümölcs (esetemben kékszőlő)

vaníliafagyi

 

Elkészítés:

(előkészítés 1.5 óra, sütési idő 20 perc) Nehézségi fok: közepes

Nagyon egyszerű, viszont a cékla, a dió, és a keserűcsokoládé miatt tápanyagban gazdag sütemény.

A céklákat befóliázzuk és 1-1.5 óra alatt megsütjük. A kihűlt céklákat megpucoljuk és felkockázzuk, majd egy aprítógépben a margarin felével együtt krémes pépet készítünk belőle.

A csokit felolvasztjuk majd amikor már majdnem teljesen kihűlt hozzákeverjük a maradék margarint, a céklakrémet, az édesítőt, és egyesével a tojásokat. (Vigyázzunk, ne tegyük a forró csokiba a tojást, mert megsül). A száraz hozzávalókat kimérjük és azokat is hozzákeverjük (liszt, kakaópor, sütőpor, vaníliarúd belseje) egy csipet sót is teszünk bele. A legvégén beleforgatjuk a diót. Majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük. Idénygyümölcsökkel, esetleg egy kevés vaníliafagylalttal tálaljuk.

 

  1. helyezett: Szabó Csenge Krisztina (Budapest) receptjei:

 

Zöldborsófőzelék húsgolyókkal (2 adag)

Hozzávalók

  • A főzelékhez:

400 gramm fagyasztott zöldborsó

fél csomó friss petrezselyem

1 mokkáskanál só

  • A húsgolyókhoz

250 gramm pulyka darálthús

40 gramm darált zabpehely

8 gramm darált lenmag

egy mokkáskanál só

fél gerezd fokhagyma

két csipet őrölt fehérbors

két csipet őrölt kömény

Elkészítés:

A főzelékhez a zöldborsót egy lábosba tesszük, sózzuk, petrezselyemmel ízesítjük. Hozzáadunk annyi vizet, hogy ellepje és puhára főzzük. A főzeléket önmagával sűrítjük. A főzővízből 4 evőkanállal félreteszünk, a többit leöntjük. A zöldborsók harmadát hozzáadjuk a félretett főzővízhez és krémesre turmixszoljuk. Néhány percig forraljuk, majd levesszük a tűzről.

A húsgolyókhoz a darált húst egy tálba tesszük, majd hozzáadjuk a fűszereket és alaposan elkeverjük. Ezután belekeverjük a zabpelyhet és a lenmagot is, ez tartja majd össze a masszát. 2-3 cm átmérőjű golyókat formázunk. Egy serpenyőt felhevítünk és vékonyan bekenjük sütéshez való olívaolajjal. A húsgolyókat oldalanként 4-5 perc alatt, közepes lángon készre sütjük.

Répatorta

Hozzávalók: egy 24 cm-es tortaformához (kisebb formában is készíthető, ilyenkor kicsit megnövekszik a sütési idő)

A tésztához:

210 gramm sárgarépa (kb 3-4 darab)

130 gramm alma

110 gramm darált zabpehely

110 gramm teljes kiőrlésű búzaliszt

100 gramm cukornak megfelelő édesítő (stevia vagy eritritol)

4 darab közepes méretű tyúktojás

1 csipet só

2 teáskanál fahéj

2 mokkáskanál őrölt gyömbér

1 mokkáskanál szerecsendió

1 teáskanál szódabikarbóna

A krémhez:

150 gramm kesudió

150 gramm víz

1 mokkáskanál vanília aroma

1 csipet só

35 gramm cukornak megfelelő édesítő (stevia vagy eritritol)

Elkészítés:

Elkészítjük a krémet: A kesudiót egy napig hideg vízben áztatjuk, vagy 30 percig forró vízben főzzük. Leszűrjük, hideg vízzel átmossuk és 90 gramm vízzel késes aprítóban vagy nagy teljesítményű turmixgépben sűrű krémet készítünk. Hozzákeverjük a vaníliát, a sót és az édesítőt is, majd a torta összeállításáig hűtőbe tesszük.

Almapürét készítünk: az almákat megtisztítjuk és vízben, kockákra vágva puhára főzzük. A megmaradt főzővizet forró vízzel 1 dl-re pótoljuk és botmixerrel pürésítjük, majd kihűtjük.

Elkészítjük a piskótát: A tojásokat szétválasztjuk, a sárgájákhoz hozzákeverjük az édesítőt, a a vaníliaaromát, az almapürét és kézi habverővel kihabosítjuk. Hozzákeverjük a lereszelt sárgarépát is. A fehérjét egy csipet sóval habbá verjük. A lisztet, a darált zabpelyhet, és a szódabikarbónát összekeverjük a fűszerekkel, majd a tojássárgájás keverékhez adjuk. Óvatos mozdulatokkal beleforgatjuk a tojásfehérjehabot is. A tésztát három részre osztjuk és egyesével sütőpapírral kibélelt tortaformákban készre sütjük. Ez körülbelül 20-25 percet vesz igénybe 175 fokra előmelegített sütőben.  (Készíthetjük egy tortaformában is. Ilyenkor egyben 50 percet sütjük, majd kihűtjük, három részre vágjuk és az egyes lapokat további 10 percig sütjük, légkeverésen.)

Összeállítjuk a tortát: A kihűlt piskótát megkenjük a sűrű kesudiós krémmel, rátesszük a másik piskótalapot is és ismét megkenjük a krémmel. Szeletelés előtt néhány órára hűtőbe tesszük.

  1. Hartai Patrícia (Dunaremete) receptje:

Citromos, zöldfűszeres lazacfilé, céklás-répás párolt bulgurral

Hozzávalók: (4 személy, 1 étkezés)

Lazachoz :

4 db lazacfilé (2 csomag, Lidl, kb. 1 szelet: 100-125g)

fél citrom leve

fűszerek: só, őrölt bors, 2 gerezd fokhagyma,

szárított kapor

2-3 ek. olívaolaj

 

Elkészítés:

Elkészítés előtt legalább 2-3 órával a lazacot kivesszük a fagyasztóból és kiolvasztjuk. Amikor a lazac kiolvadt, a felesleges vizet egy papírtörlő segítségével felitatjuk róla. Friss citromlevet csepegtetünk hozzá, majd sóval, borssal, kaporral bedörzsöljük. Wok serpenyőben olajat hevítünk, majd a vékonyszeletekre vágott vagy zúzott fokhagymát gyorsan átfuttatjuk rajta. (óvatosan, nehogy odakapjon). A befűszerezett lazac szeleteket, közepes lángon mindkét oldalát kb. 5 percig sütjük. (*végül egy késhegynyi vajat is adhatunk hozzá).

Céklás-répás bulgur:

Hozzávalók:

  1. 200-240 g bulgur

1 db kisebb sárgarépa (tisztítva max. 50g)

½ db cékla (50 g)

fűszer: só, friss/ vagy szárított petrezselyem

2-3 ek. olaj (Napraforgó/Olíva)

 

Elkészítés:

A bulgurt átmossuk. Olajat melegítünk, majd az apró kockákra vágott, tisztított sárgarépát és céklát megpároljuk. Rövid idő elteltével a bulgurt is átfuttatjuk rajta, majd dupla mennyiségű vízzel felöntjük. Adunk hozzá sót, petrezselymet, majd fedő alatt alacsony lángon, 15 percig főzzük. (*közben min. 1x keverjük meg, nehogy oda kapjon.)